Rok 2026 a jaký bude?

Mnozí jsme se možná těšili na nový rok s tím, že bude klidnější a pokojnější, než byl ten předchozí. Často jsem slýchávala od lidí hodnocení loňského roku jako náročného, přelomového a čistícího, s čímž bych i za sebe souhlasila. Byl to rok velké dynamiky, změn, událostí a v podstatě kámen, který už pořádně nedržel, nezůstal na kameni. Ale co dál?

Samotný přelom roku byl spojený s energiemi úplňku v Raku, který přinesl vyplavování spousty vzpomínek, které mohly být dávné i pradávné. Vždy, když přicházejí vzpomínky, přicházejí emoce, pozitivní či negativní, a znovu se vrací k prožití něco, co už je pryč. Vzpomínky mají čistící charakter. Přicházely také formou intenzivních snů. Ve snech jsme se toho mohly spoustu dozvědět, byly hluboké.

Konfrontací se vzpomínkami máme možnost vracet se k věcem z minulosti, znovu je prožít, uzavřít a dovolit si nastolit v sobě klid. Je hodně důležité, jak vědomě se vzpomínkami pracujeme a jak k nim přistupujeme. Mnohdy mají velkou sílu a tendenci nás přemáhat. Vždycky je dobré míti na paměti, že je to minulost, ale z nějakého důvodu se vrací – něco znovu otevřít, uvidět a douzavřít.

Dynamika se poté začala proměňovat s přibývajícími kozorožskými energiemi, které byly pro letošní leden opravdu mimořádné v důsledku koncentrace 4 osobních planet jdoucích společně a velmi těsně tímto znamením (Slunce, Merkur, Venuše a Mars). Svým působením nás vedly ke značné konstruktivnosti, věcnosti a cílevědomosti, na rozdíl od emocionální rozpuštěnosti, která se vzpomínkami předcházela. 

Silné stélium planet se v druhé polovině ledna postupně přesunulo do Vodnáře, kde jeho síla nabyla na jiných kvalitách. Věci, které byly v Kozorohu naplánovány, rozhodnuty, se dostaly ve Vodnáři do pohybu. Pohyb byl o to význačnější, že na začátku Vodnáře přešly jedna planeta po druhé přes Pluto, kde tvořily v konjunkcích s Plutem velmi silné energie působící tlak právě na pohyb a konání. Stále se mi na mysl vkrádá slovo nášlapné miny, jež připomínaly situace minulého týdne, ještě akcelerované vlivem nadcházejícího úplňku ve Lvu, který nastal v neděli 1. 2. večer. Vznětlivost, prudké slovní konfrontace, a celkově silné emoce doprovázely uplynulé dny. Citliví lidé mohli prožívat náročné duševní stavy. Obzvlášť když s Plutem tvořil konjunkci Mars, mohlo jít o totální rozbušky.

Dynamika začátku roku je opravdu velmi zajímavá. Ale co přinese tento rok a jaké je jeho téma?

Toto téma otevřelo první letošní novoluní v Kozorohu 18.1. Když to vezmeme obecně, Kozoroh umí být chladný a neústupný, ale také velmi žhavý, když se rozpálí  A co Kozoroha dovede rozpálit? Určitě práce, která dává smysl a je pořádně odvedená. A na čemže to budeme letos pracovat? 

Čeká nás precizní práce na své autenticitě, kterou budeme v sobě kultivovat a poctivě realizovat.  Jestliže loňský rok byl čistící, osekával z nás to, co nám brání naši autenticitu žít a odpadávalo vše, co je již přežité, letos bychom měli uchopit sami sebe a svůj život do svých rukou. Pokud to nebylo stále vše, co bylo třeba odložit, tak se ještě dočišťuje v počáteční fázi letošního roku (přibližně do konce března). Abychom se narovnali sami v sobě jako v gotické katedrále a nechoulili se jako zmačkaný pergamen.

Cokoli nás opouští, poděkujme za to. Jindy bych napsala, že to chce odvahu, nyní však píšu, že to chce sílu toto ustát. A tuto sílu musíme najít hlavně sami v sobě, protože o tom je letošní rok zejména. Energie počátku roku byly velmi jednoznačné. V Kozorohu se dobře zkoncentrovat, ve Vodnáři věci dostat do pohybu a v Rybách? 

Stélium 4 spolujdoucích planet se začne pomalu rozvolňovat. Mars se bude oproti Slunci a Venuši již zpožďovat a Merkur 28. 2. nabere retrográdní směr. Čili dynamika se celkově zbrzdí a směr nebude tak jasný a vyhraněný. Nebudeme mít takový tah na cíl a v realizaci věcí nejspíš pocítíme zpomalení. S retrográdním Merkurem (28. 2. – 19. 3.) ani není dobré se snažit něco vymyslet, dotáhnout do konce a klást na sebe velké cíle. Nedělat nic na sílu, to už vůbec ne. Retrográdní Merkur bude spíše o introspekci, vnitřní práci, zpracovávání věcí, které se udály do té doby, něco si uvědomíme. Možná také i o troše odpočinku, když si ho dovolíme, abychom pak zjara mohly vykročit a už se neohlížet a neulpívat jednou nohou v minulosti. Kráčet přímo vpřed! 

Očekávat dynamiku můžeme opět se vstupem Slunce do Berana na jarní rovnodennost 20. 3. Značný energetický přechod kupředu pocítíme od 15. dubna dál, kdy zažijeme nejspíš opět nevídané energie, tentokrát beranské, kdy se v jednom znamení ocitne šest planet, včetně Saturna a Neptuna, které do Berana vstoupily nyní po velmi dlouhé době a mění kolektivně životní pocit – ten nový bych nazvala „jít jednoznačné kupředu“. 

V týdnu od 16. do 25. dubna očekávejme velmi silnou dynamiku, která rozhýbe kolektivní pole a bezesporu se dotkne každého z nás v našich individuálních tématech.  Pokud bude ještě něco bránit tomu, abychom se stali lepší a pravdivější podobou sebe sama, toto období nabídne pomoc činit změny, proměny názorů, mnoho nám toho dojde, co promění naše životní hodnoty. 

Tak toto je jen krátce v nástinu k letošnímu roku. Přeji všem, ať je pro každého cestou k sobě, kde se mu bude dobře žít, dýchat a najde v něm vše, co potřebuje.

Veronika Šinclová